pfeiffer

TRAJEKTORIE

(prosinec, 2012)

V dílech Jana Pfeiffera je čitelné ztvárnění společenské zkušenosti s městským prostorem jako vytěsněné stopy z paměti konkrétních míst (měst, uměleckých děl ad.). Není tolik důležitá materiálová podstata médií, ale spíše rezonance, kterou výsledný záznam vyvolává, podobně jako je tomu na příkladu kreseb nebo animací měst, ve kterých autor ještě nikdy nebyl nebo ani nemohl být.

pkubel_thumb

PAF KULT

(července a listopad 2008, Vídeň)

Peter Kubelka, až na několik výjimek, v zásadě nepíše texty, od druhé poloviny 60. let 20. století se věnuje zejména přednáškám a obecně mluvenému slovu. Rozhovor vznikal ve Vídni během července krátce před dvojicí cest, které do jisté míry symbolizují některá z témat v díle Petera Kubelky. První chystaná cesta byla do Barcelony, kam byl pozván kuchařem Ferran Adrià, představitelem tzv. molekulárního vaření. To je samozřejmě přesný opak toho, co mě zajímá. K vaření používají chemické látky a nejnovější chemické poznatky. Něco takového musíte studovat. Jsem na to sám zvědavý, ale nejsem předem nijak zaujatý. Adriův koncept je vlastně mnohem pravdivější než třeba koncept kuchařů, kteří získali hvězdičku Michelin, protože ti předstírají, že žijeme ve světě, kde vše je dokonalé, a jídlo obzvlášť. Druhou cestou byl připravovaný, více než dvouměsíční pobyt v Austrálii, kam jel Peter Kubelka na pozvání ředitele »National Film and Sound Archives of Australia« Paolo Cherchi Usaie.

kotrla

ORDINARY LANGUAGE

(květen, srpen 2012)

Tvůrčím nástrojem je pro Jiřího Kotrlu pohyb mezi Českou republikou a Portugalskem, kde odhaluje zapomenuté scenérie a přetváří vlastní okolí pomocí pohyblivých obrazů. V záběrech nechává vznikat nová filmová prostředí, která pouze dokumentuje nebo decentně stylizuje během procesu natáčení. Kotrlova tvorba v "roli cizince" se v důsledku jeví jako nenásilná artikulace zapomenutého, ale civilizačně zvnitřnělého jazyka, který je složen ze stop postkoloniálních otisků, a doslovně fyzické práce na záběrech. Název výstavy Ordinary Language lze v překladu nahradit českým termínem "běžně mluvený jazyk" nebo také "hovorová řeč". Univerzálnější anglické sdělení je autorovou záměrnou prací s odkazy nebo fragmenty citací, které v tomto případě používá z knihy The Practice of Everyday Life francouzského myslitele Michela de Certeau.

aaron_meyers

FIELDLINES

(2011)

Americký vizuální umělec Aaron Meyers se ve svých projektech dlouhodobě zabývá aspekty vizualizace zvuku a hudby. Jeho volně dostupná aplikace Fieldlines, která vznikla jako doplněk obalu k desce Flying Lotus, funguje jako interaktivní instalace, o jejíž východiscích je i krátký rozhovor. 

 

 

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
bagdasarov

SURF ON SURFACE (audiovizuální performance, 35 min.)

(2011)

Georgij Bagdasarov studoval kompozici na Moskevské akademii umění a film v Petrohradě. V rámci svého hudebního vývoje prošel od punku a techna až k volné improvizaci s nalezenými a preparovanými předměty. Jeho audiovizuální projekty mají charakter reminiscencí; zdůrazňuje materiální podstatu média a pracuje s odkazy na dějiny kinematografie.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
arnold

SOFT PALATE

(2010)

Rakouský vizuální umělec a experimentální filmař se vrací na PAF s premiérou videa Soft Palate, kde poprvé pracuje s rozkladem animovaného filmu. Během premiéry promítne i tematicky předcházející video Shadow Cuts, které vzniklo během letošního roku.

 

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
peter greenaway

CINEME'S NEW POSSIBILLITIES – CINEMA IS DEAD, LONG LIVE CINEMA

(16. 11. 2010)

Rozhodl jste se na festivalu promítnout snímek Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec, ze kterého je patrné Vaše odhodlání pracovat s barvou. O tento způsob práce se zajímáte i ve svých nejnovějších projektech – celovečerních filmech, instalacích a VJingových setech – lze však ještě hovořit o určující roli barvy ve filmu?

Film Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec pochází z osmdesátých let, takže je už tak třicet let starý. Od té doby jsme natočili celou padesátku filmů. Veškerá má filmová praxe je experimentální – snažím se, aby byla stále živoucí, zvídavá a současná, snažím se posunout hranice kinematografie zase o kousek dál. Vždy jsem se zajímal spíše o formu a jazyk než o obsah, a tak stále pevně věřím, že sdělení spočívá v médiu samotném. V kinematografii jsme za posledních třicet let zaznamenali velké změny. Technicky se jednalo o posun od celuloidu k magnetické pásce, který změnil všechno – distribuci filmů, financování filmů, přemýšlení o filmu – divákům už nestačí sedět v temném kinosále a dívat se na sny někoho jiného – chtějí si natočit vlastní sny, chtějí nabourávat stará kritéria, věnovat se novým narativům, myslet nelineárně. Jestli má film v jakékoli podobě přežít tak, aby jej naši dědové poznali jako takový, určitě bude interaktivní a multimediální. Bariéry úžasným způsobem prolomil YouTube – prostředníci mizí a filmaři se k divákům dostávají rychleji a bez průtahů. V západní Evropě už z mladých lidí v kině sedí málokdo – pokud se dívají na filmy, tak si je stahují z televizního vysílání nebo pořizují v pirátských kopiích – a všichni dobře víme, že evropský film je mrtvý – kdo dnes v Evropě pracuje s vizí a identitou? Raději věnujeme čas něčemu jinému.

Tagy (Více tagů oddělte čárkou):
vanek_edit

PARTICIPY ILUSTRACE

(20. 11. 2010)

Rád bych, abys představil svůj proces tvorby, onu specifičnost, kterou nazýváš Participy, jejichž vznik lineárně řadíš, čísluješ již od roku 1997...

Když jsem termín „particip" začal používat, sledoval jsem tím dvě věci. Chtěl jsem si co nejpřesněji nebo spíše nejvýstižněji definovat „oblak", ve kterém se pohybuji a ze kterého mi něco v hlavě či pod rukama vzniká a také vlastnost či sílu pro toto prostředí určující. Byla to intuitivní snaha se stále na něco napojovat a propojovat, jakýsi nepřesně definovatelný zájem o okraje a rámování a o to, jak být v dané situaci obsažen, jak si ji užít. Například Particip č. 1 vznikl z nudy v místnosti, kterou jsem měl užívat jeden měsíc jako ateliér. Představoval jsem si, že bych se tam mohl jen dívat na televizi, tak jsem televizi vyřezal do šablony a nasprejoval na zeď... a pak se na ni jen díval, občas déle, jindy jen letmo. Impulz vtipu při vzniku nápadu má iniciační kvalitu, nepodceňuji ho, ale ani nevzývám, přesto vím, že to funguje. Termínem „particip" jsem se pak také snažil vyřešit jakousi „dvoudomost" situace, kdy něco vznikne a pak se pracuje na tom, jak to nazvat. Něco jako „zbytečná" nadstavba procesu, který již byl odpracován. Název nebo pojmenování je přece obsaženo v té věci od začátku ať už jím je citoslovce, jméno či souvětí. Termínem „particip" jsem se to snažil pro sebe jednou pro vždy vyřešit, přidávám jen pořadové číslo a krátký popis toho, co jsem udělal.

<< < 2 Další > Konec >>

Strana 2 z 2
 
 
Josef Bolf / Rozhovor
| |

Tvorba Josefa Bolfa (1971) je přístupná zejména skrze sugestivní malby a kresby. Na PAFu představí pět videí, která byla v rozličných podobách zapojena do jeho výstav během posledních let. Videa s motivy performance, rozhlasové hry a klasických loutkových filmů jsou součástí Bolfova světa obrazů s různými rysy rozpohybování a vyprávění vnitřních příběhů.

Samson Kambalu (MW/GB) / Rozhovor
| |

Samson Kambalu (1975) pochází z afrického Malawi, kde jeho postoj k umění a životu formovala raná zkušenost s kinem atrakcí, solipsistickou náturou kmene Chewa i domácí „filozofické přednášky“ jeho otce.

Autorsky se pohybuje v řadě médií, od místně-specifických instalací, kresby, malby, videa a performance až po krásnou literaturu. Pro jeho tvorbu jsou typické autobiografické prvky, silné ovlivnění situacionismem a exces, humor a vtip, které používá jako nástroje k neustálému ohledávání hranic historie, umění, lidské identity, náboženství a svobody jednotlivce.

Mezi jeho nejznámější výtvarné práce patří Holly Ball (2000) – fotbalový míč polepený stránkami z Bible, který vyzývá diváky k aktivní fyzické i duševní očistě (exercise and exorcise). Je autorem konceptu vlastní náboženské filozofie – Hollybalismu – a Nyau Cinema, zvláštního formátu filmů – site-specific performancí, který vychází ze zkušenosti s kulturou, v níž vyrostl. „Filmy Nyau využívají jak média filmu, tak psychologie a geografie městských oblastí a jejich okolí jako katalyzátorů dramatické sebeproměny, při které je ‚já‘ hravě překoncipováno jako součást většího schématu věcí, překračujícího omezení a konvence každodenního života.“ (Stevenson) Kambalu žije a působí ve Velké Británii.

Marie Meixnerová

 

 

Vessel & Pedro Maia / Rozhovor
| |

Portugalský filmař a vizuální umělec Pedro Maia (1983) spolupracuje s řadou hudebníků napříč rockovou a elektronickou scénou, řadí se k mladší generaci tvůrců, která navazuje na tradici expanded cinema a rozvíjí vědomě estetické i technologické „dědictví“ klasických filmových postupů během práce s 16mm nebo 8mm materiálem. Pedro Maia představí výběr ze své tvorby během samostatné prezentace a společně s britským hudebníkem Vesselem (1989) vystoupí během jejich audiovizuální události, která je tematicky spjata s Vesselovou nahrávkou Punish, Honey (Tri Angle, 2014).

Slovenský hudebník Jonatán Pastirčák vyzdvihuje Vesselovu hudbu pro její „delikátní produkci a disharmonii. Každý zvuk má svůj specifický prostor a charakter. Možná je to právě to, co dodává jeho skladbám onu nenapodobitelnou atmosféru. Člověk se cítí, jako kdyby zabloudil na warehouse party, kde hraje kapela robotických kostlivců na vlastnoručně vyrobené nástroje z různých plechů a drátů, které našli v opuštěné továrně“. Vessel vydává na Tri Angle Record a Young Echo.

Takashi Makino / Rozhovor
| |

Takashi Makino (1978) žije v Tokiu a studoval v londýnském ateliéru bratrů Quayů. Tvůrčím způsobem se pohybuje mezi výstavním prostředím, filmovými i hudebními festivaly a ve své práci kombinuje klasické filmové technologie s digitálními. Vedle vlastní zvukové tvorby často spolupracuje například s americkým hudebníkem a producentem Jimem O‘Rourkem nebo s holandským tvůrcem jménem Machinefabriek.

Vystoupení Space Noise 3D je vystavěno na kombinaci a prolínání obrazového toku z 16mm promítačky a videoprojektoru. Snaha fyzicky zpřítomnit obraz předtím, než se „dotkne“ plátna, prostupuje celkem noisového vystoupení, kde je autor zároveň tvůrcem zvuku. Diváci sledují výsledný obraz prostřednictvím 3D brýlí.

Lars TCF Holdhus / Rozhovor
| |

Performance v Berlíně žijícího norského umělce a hudebníka Larse TCF Holdhuse (1986) bude kvadrofonní „kompozicí“ pro barokní kapli. „Nepředvídatelně plynoucí ambientní plochy se střetávají s abstraktními rytmickými strukturami, aby tak dohromady vytvořily impresivní sonické krajiny plné překvapivých momentů a zvukových náhod,“ popisuje Holdhusovu tvorbu Jonatán Pastirčák. Nahodilost v jeho pracích vychází z fascinace enkrypcí a počítačovými algoritmy – název každého tracku je řadou čísel a písmen, podobně jako název samotného vystoupení a prezentace, která je připravena pro PAF. Dílo Aedrhlsomrs Othryutupt Lauecehrofn je zbytečné dělit mezi vizuální a hudební projekty, protože jsou velmi úzce propojeny, zpracovávají podobné motivy a rozdíl spočívá jen v médiu prezentace, podobně jako u anagramu jména.

Jonathan Monaghan / Rozhovor
| |

Americký animátor a vizuální umělec Jonathan Monaghan (1986) využívá počítačové animace k dále rozvíjené vazbě mezi pohyblivými obrazy a fyzicky existujícími objekty. Ty tvoří často kombinací 3D tisků s ušlechtilými materiály. Na PAFu Monaghan představí v samostatném pásmu Animated Worlds výběr videí, která tvoří poměrně komplexní mytopoetický svět, odvozený od proměn luxusních prostorů a modifikované symboliky spjaté s mocí a archetypy zvířat. Motivy s prvky barokní a rokokové ornamentálnosti se následně objevují i ve fyzicky existujících objektech. V prezentaci s názvem Architecture of Fantasy autor detailněji poodhalí inspirační zdroje a metody své tvorby.

Greg Pope & Salvia / rozhovor
| |

Greg Pope (1960) je britský filmař, který na PAFu představí vedle vlastní filmové tvorby nové živé vystoupení Stone Horizon, jež vzniklo v rámci projektu Festivaly živého kina. Tuto kinematografickou performanci připravil společně s českým hudebním projektem Salvia, který tvoří vizuální umělkyně Veronika Vlková a hudebnice Kateřina Koutná (Makak). Performance je vystavěna ze sledu prolínajících se diapozitivů, které jsou obsahově děleny do jednotlivých tematických kapitol. Instrumentální a vokální složka vystoupení dotváří celkový epický charakter díla. Greg Pope se dlouhodobě zabývá performativními přístupy v oblasti live cinema, v současnosti působí v norském Oslu. Jeho filmová tvorba zahrnuje práci s rozličnými technologiemi a materiály.

Stanislav Abrahám / rozhovor
| |

Umělec a hudebník Stanislav Abrahám (1977) představí v rámci živého vystoupení svou poslední desku Shapescapes, která vznikla jako kombinace syntetických zvuků a terénních nahrávek. Druhou část vystoupení tvoří audiovizuální projekt Spectral Scenery, který je založen na autorem programovaném systému oscilujících smyček zvuku ve spojení s obrazem.

makak rozhovor

Ambientní hudební projekt violoncellistky Kateřiny Koutné (Teve, spolupráce s Paramount Styles, Hope Astronaut, Akne auf der Stirn) za doprovodu VJingu výtvarnice Anny Balážové. V roce 2014 Makaku vyšla první studiová nahrávka na kazetě s názvem Stromy.

Slowmotiondancer rozhovor

Dominik Gajarský (Table, Palermo) představí na PAFu svůj dosud studiový sólový projekt Slowmotiondancer. V roce 2014 vydal album Life is Fine, které navazuje na předchozí tvorbu s Palermo. Melancholické synthpopové melodie se zde mírně posouvají k electru, r'n'b a soulu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Aktivity PAFu v roce 2019 podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kinematografie, Statutární město Olomouc a Olomoucký kraj a Praha 7.

Více v sekci Partneři